Jumbo
Burma Kadayıf

#mutlulukpaylaşmaktır

Jumbo Künefe

BURMA KADAYIF

Burma Kadayıf, taze dökülmüş kadayıf ile hazırlanır. Toz Antep fıstıkları kadayıfın içine serilir, maharetli ellerde sarılır. Burma Kadayıf, Jumbo Künefe'nin soğuk tatlılarındandır. Tepsi olarak hazırlanır, porsiyon olarak servis edilir. Paket olarak da alıp evde de tüketebileceğiniz bir üründür. Ürün tepsisinin, tabanı Siverek'in saf tereyağı ile kaplı olan özel tepsilerde hazırlanır. Gaziantepli ustaların hazırladığı kadayıf ile yapılır. Burma Kadayıf, uygun kıvamı kazanabilmek için kısık ateşte pişirilir. Her iki tarafı da çıtır kıvamını kazandıktan sonra, özel kıvamlı şerbeti dökülür. Soğuk olarak servis edilir. İçerisinde kaymak ya da peynir bulunmaz, sadece fıstıkla yapılır. Üzeri toz Antep fıstıkları ile süslenerek servis edilir.
 
  • Siverek'in Saf Tereyağı: Saf tereyağı, tereyağının 7 defa kaynatılarak köpüğünün alınmasıyla elde edilir. Tereyağının en lezzetli ve faydalı bölümüdür. En sağlıklı yağ olarak bilinir. Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, keçilerin sütü, saf tereyağı için en verimli ve lezzetli süte sahiptir. Yağın dinlenme aşaması ile ortalama 1 yıldır. Bu sayede tereyağı, lezzeti ve kokusuyla hafızalarda iz bırakır.
  • Gaziantep'in Bereketli Topraklarından Antep Fıstığı: Gaziantep'in verimli topraklarında yetişen fıstık çeşitleri arasından rahiyası (koku ve aroma) yüksek fıstıklarla hazırlanan ürünler, Jumbo Künefe lezzetlerini taçlandırıyor. Fıstığın rengi de lezzeti belirleyen unsurlardan biridir. Ürünlerimizdeki fıstıklar, lezzeti ile orantılı renge sahiptir.
  • Tel Tel Kadayıflar: Kadayıf, künefenin ana unsurudur. Gaziantepli ustaların hazırladığı tel tel kadayıflar, Jumbo Künefe lezzetlerinin çıtır çıtır olmasını sağlıyor.
  • Ürünün yanında süt ve mevsim meyveleri ikram edilir.