Jumbo
Cevizli Künefe

#mutlulukpaylaşmaktır

Jumbo Künefe

CEVİZLİ KÜNEFE

Cevizli Künefe diye isimlendirdiğimiz bu ürünümüz, isteğe göre kaymaklı veya peynirli olarak hazırlanır. Üründe düz kadayıf kullanılır. Gaziantepli ustaların hazırladığı kadayıf ile yapılır. Cevizli Künefe uygun kıvamı kazanabilmek için kısık ateşte pişirilir. Her iki tarafı da çıtır kıvamını kazandıktan sonra, özel kıvamlı şerbeti dökülür. İçinde isteğe göre peynir ya da kaymak kullanılır, çekilmiş ceviz eklenir. Cevizli künefe, taze çekilmiş ceviz ve bütün ceviz kullanılarak süslenir. Kaymaklı Cevizli Künefe’de peynir, peynirli Cevizli Künefe’de kaymak bulunmaz.

 
  • Siverek’in Saf Tereyağı: Saf tereyağı, tereyağının 7 defa kaynatılarak köpüğünün alınmasıyla elde edilir. Tereyağının en lezzetli ve faydalı bölümüdür. En sağlıklı yağ olarak bilinir. Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde, keçilerin sütü, saf tereyağı için en verimli ve lezzetli süte sahiptir. Yağın dinlenme aşaması ile ortalama 1 yıldır. Bu sayede tereyağı, lezzeti ve kokusuyla hafızalarda iz bırakır.
  • Hatay’ın Sünme Künefe Peyniri: Hatay sünme künefe peyniri, inek sütü ile yapılır. Sağılan süt belirli bir sıcaklığa kadar ısıtılır. Pıhtılaşması tamamlandıktan sonra suyu süzülerek hazırlanır.
  • Gaziantep’in Sahan Kaymağı: İnek sütünün kaynatılması ve üzerindeki kaymağın toplanması ile elde edilir. Gaziantep, toprak verimliliği bakımından ülkemizdeki sayılı şehirlerden biridir. Buradaki hayvanların sütü de bitki çeşitliliği sayesinde oldukça lezzetlidir. Süt sağılır, kaynatılır ve üzerindeki kaymaklar toplanır. Sahan kaplarda saklanır. Sahan kaplar, kaymağın lezzetinin korunmasını sağlar.
  • İç Anadolu Bölgesi’nden Gelen Cevizler: Ceviz, besin değeri açısından oldukça faydalıdır. Ülkemizde İç Anadolu topraklarında yetişen cevizleri ise kalite açısından en iyi cevizleri sunmaktadır.
  • Tel Tel Kadayıflar: Kadayıf, künefenin ana unsurudur. Gaziantepli ustaların hazırladığı tel tel kadayıflar, Jumbo Künefe lezzetlerinin çıtır çıtır olmasını sağlıyor.
  • Ürünün yanında süt ve mevsim meyveleri ikram edilir.