Jumbo
Çikolatalı Simit Katmer

#mutlulukpaylaşmaktır

Jumbo Künefe

ÇİKOLATALI SİMİT KATMER

Çikolatalı Simit Katmer, Gaziantepli maharetli ustaların açtığı incecik hamurla hazırlanır. Özel olarak hazırlanan hamur, uygun kıvama geldiğinde geldiğinde zar gibi incecik açılır. Elde çevrilerek açılan hamurun, arasına kaymak, toz Antep fıstığı, çikolata ve toz şeker eklenir. Normal Simit Katmer ile farkı, iç harcında çikolata olmasıdır. Çikolatalı Simit Katmer hazırladıktan sonra, tabanı Siverek'in saf tereyağı ile kaplı olan özel tepsilerde pişirilir. Özel katmer fırınlarında uygun sıcaklıkta pişirilen ürünün üzerine toz ve tane Antep fıstığı ile süslenerek servis edilir. Standart Çikolatalı Simit Katmer'de kaymak kullanılır. Ürünün içeriği standarttır.
  • Siverek'in Saf Tereyağı: Saf tereyağı, tereyağının 7 defa kaynatılarak köpüğünün alınmasıyla elde edilir. Tereyağının en lezzetli ve faydalı bölümüdür. En sağlıklı yağ olarak bilinir. Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, keçilerin sütü, saf tereyağı için en verimli ve lezzetli süte sahiptir. Yağın dinlenme aşaması ile ortalama 1 yıldır. Bu sayede tereyağı, lezzeti ve kokusuyla hafızalarda iz bırakır.
  • Gaziantep'in Sahan Kaymağı: İnek sütünün kaynatılması ve üzerindeki kaymağın toplanması ile elde edilir. Gaziantep, toprak verimliliği bakımından ülkemizdeki sayılı şehirlerden biridir. Buradaki hayvanların sütü de bitki çeşitliliği sayesinde oldukça lezzetlidir. Süt sağılır, kaynatılır ve üzerindeki kaymaklar toplanır. Sahan kaplarda saklanır. Sahan kaplar, kaymağın lezzetinin korunmasını sağlar.
  • Gaziantep'in Bereketli Topraklarından Antep Fıstığı: Gaziantep'in verimli topraklarında yetişen fıstık çeşitleri arasından rahiyası (koku ve aroma) yüksek fıstıklarla hazırlanan ürünler, Jumbo Künefe lezzetlerini taçlandırıyor. Fıstığın rengi de lezzeti belirleyen unsurlardan biridir. Ürünlerimizdeki fıstıklar, lezzeti ile orantılı renge sahiptir.
  • Ürünün yanında süt ve mevsim meyveleri ikram edilir.