Jumbo
Dondurmalı Künefe

#mutlulukpaylaşmaktır

Jumbo Künefe

DONDURMALI KÜNEFE

Dondurmalı Künefe, Çıtır Künefe ile yapılır. Gaziantepli ustaların hazırladığı kadayıf ile hazırlanır. Öncelikle Çıtır Künefe hazırlanır. Çıtır Künefe uygun kıvamı kazanabilmek için kısık ateşte pişirilir. Her iki tarafı da çıtır kıvamını kazandıktan sonra, özel kıvamlı şerbeti dökülür. İçinde peynir ya da kaymak kullanılmaz. Çıtır künefe, ortadan ikiye bölünerek ürünün içine servis sayısına göre dondurma porsiyonları serilir. Dondurmalı Künefe, taze çekilmiş yemyeşil Antep fıstıkları dökülerek süslenir ve servis edilir. İsteğe göre çikolatalı dondurmalı da yapılabilir. 2 kişilik dondurmalı künefe için 3 porsiyon, 4 kişilik dondurmalı künefe için 5 porsiyon dondurma kullanılarak hazırlanır.
 
  • Siverek’in Saf Tereyağı: Saf tereyağı, tereyağının 7 defa kaynatılarak köpüğünün alınmasıyla elde edilir. Tereyağının en lezzetli ve faydalı bölümüdür. En sağlıklı yağ olarak bilinir. Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde, keçilerin sütü, saf tereyağı için en verimli ve lezzetli süte sahiptir. Yağın dinlenme aşaması ile ortalama 1 yıldır. Bu sayede tereyağı, lezzeti ve kokusuyla hafızalarda iz bırakır.
  • Gaziantep’in Bereketli Topraklarından Antep Fıstığı: Gaziantep’in verimli topraklarında yetişen fıstık çeşitleri arasından rahiyası (koku ve aroma) yüksek fıstıklarla hazırlanan ürünler, Jumbo Künefe lezzetlerini taçlandırıyor. Fıstığın rengi de lezzeti belirleyen unsurlardan biridir. Ürünlerimizdeki fıstıklar, lezzeti ile orantılı renge sahiptir.
  • Tel Tel Kadayıflar: Kadayıf, künefenin ana unsurudur. Gaziantepli ustaların hazırladığı tel tel kadayıflar, Jumbo Künefe lezzetlerinin çıtır çıtır olmasını sağlar.
  • Kahramanmaraş’ın Keçi Sütü Kesme Dondurması: Ülkemizde en lezzetli olarak bilinen dondurma, Kahramanmaraş’ın keçi sütü kesme dondurmasıdır. Bölgenin coğrafi koşulları, keçilerin beslenmesi için en uygun bitkileri sunar. Bu nedenle bölge keçilerinin sütü de oldukça lezzetli ve besin açısından zengindir.
  • Ürünün yanında süt ve mevsim meyveleri ikram edilir.