Jumbo
Tane Fıstıklı Fıstıkpare

#mutlulukpaylaşmaktır

Jumbo Künefe

TANE FISTIKLI FISTIKPARE

Tane Fıstıklı Fıstıkpare, Jumbo Künefe ürünlerinde tek kişilik sıcak ürünlerden biridir. Porsiyon olarak hazırlanır. Ürünün özel kalıbı bulunur. Bu kalıp içerisine tane Antep fıstığı, kaymak, toz fıstık ve kadayıf ile hazırlanır. Ürünün tabanı kadayıftır. Sadece kaymak ile hazırlanır. Tane Fıstıklı Fıstıkpare, kısık ateşte pişirildikten sonra uygun kıvamı kazanır. Uygun şekilde pişen ürün üzerine özel kıvamlı şerbeti dökülür. Porsiyon olarak servis edilen ürünün tabağı Antep fıstıkları ile süslenerek servis edilir.
  • Siverek'in Saf Tereyağı: Saf tereyağı, tereyağının 7 defa kaynatılarak köpüğünün alınmasıyla elde edilir. Tereyağının en lezzetli ve faydalı bölümüdür. En sağlıklı yağ olarak bilinir. Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, keçilerin sütü, saf tereyağı için en verimli ve lezzetli süte sahiptir. Yağın dinlenme aşaması ile ortalama 1 yıldır. Bu sayede tereyağı, lezzeti ve kokusuyla hafızalarda iz bırakır.
  • Gaziantep'in Sahan Kaymağı: İnek sütünün kaynatılması ve üzerindeki kaymağın toplanması ile elde edilir. Gaziantep, toprak verimliliği bakımından ülkemizdeki sayılı şehirlerden biridir. Buradaki hayvanların sütü de bitki çeşitliliği sayesinde oldukça lezzetlidir. Süt sağılır, kaynatılır ve üzerindeki kaymaklar toplanır. Sahan kaplarda saklanır. Sahan kaplar, kaymağın lezzetinin korunmasını sağlar.
  • Gaziantep'in Bereketli Topraklarından Antep Fıstığı: Gaziantep'in verimli topraklarında yetişen fıstık çeşitleri arasından rahiyası (koku ve aroma) yüksek fıstıklarla hazırlanan ürünler, Jumbo Künefe lezzetlerini taçlandırıyor. Fıstığın rengi de lezzeti belirleyen unsurlardan biridir. Ürünlerimizdeki fıstıklar, lezzeti ile orantılı renge sahiptir.
  • Tel Tel Kadayıflar: Kadayıf, künefenin ana unsurudur. Gaziantepli ustaların hazırladığı tel tel kadayıflar, Jumbo Künefe lezzetlerinin çıtır çıtır olmasını sağlıyor.
  • Ürünün yanında süt ve mevsim meyveleri ikram edilir.