Jumbo
Yaprak Katmer

#mutlulukpaylaşmaktır

Jumbo Künefe

YAPRAK KATMER

Yaprak Katmer, Gaziantep’in geleneksel lezzetlerinden biridir. Gaziantep’te kahvaltıda tüketilen yaprak katmer, Jumbo Künefe ürünlerinde Gaziantepli maharetli ustaların açtığı incecik hamurla hazırlanır. Özel olarak hazırlanan hamur, uygun kıvama geldiğinde geldiğinde zar gibi incecik açılır. Elde çevrilerek açılan hamurun, arasına kaymak, toz Antep fıstığı ve toz şeker eklenir. Normal Katmer’den farkı, her katına toz Antep fıstığı döşenmesidir. Yaprak Katmer hazırladıktan sonra, tabanı Siverek’in saf tereyağı ile kaplı olan özel tepsilerde pişirilir. Özel Katmer fırınlarında uygun sıcaklıkta pişirilen ürünün üzerine toz ve tane Antep fıstığı ile süslenerek servis edilir. Standart Yaprak Katmer’de kaymak kullanılır. Ürünün içeriği standarttır.
  • Siverek’in Saf Tereyağı: Saf tereyağı, tereyağının 7 defa kaynatılarak köpüğünün alınmasıyla elde edilir. Tereyağının en lezzetli ve faydalı bölümüdür. En sağlıklı yağ olarak bilinir. Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde, keçilerin sütü, saf tereyağı için en verimli ve lezzetli süte sahiptir. Yağın dinlenme aşaması ile ortalama 1 yıldır. Bu sayede tereyağı, lezzeti ve kokusuyla hafızalarda iz bırakır.
  • Gaziantep’in Sahan Kaymağı: İnek sütünün kaynatılması ve üzerindeki kaymağın toplanması ile elde edilir. Gaziantep, toprak verimliliği bakımından ülkemizdeki sayılı şehirlerden biridir. Buradaki hayvanların sütü de bitki çeşitliliği sayesinde oldukça lezzetlidir. Süt sağılır, kaynatılır ve üzerindeki kaymaklar toplanır. Sahan kaplarda saklanır. Sahan kaplar, kaymağın lezzetinin korunmasını sağlar.
  • Gaziantep’in Bereketli Topraklarından Antep Fıstığı: Gaziantep’in verimli topraklarında yetişen fıstık çeşitleri arasından rahiyası (koku ve aroma) yüksek fıstıklarla hazırlanan ürünler, Jumbo Künefe lezzetlerini taçlandırıyor. Fıstığın rengi de lezzeti belirleyen unsurlardan biridir. Ürünlerimizdeki fıstıklar, lezzeti ile orantılı renge sahiptir.
  • Ürünün yanında süt ve mevsim meyveleri ikram edilir.